Pellet
Tapasztalatom szerint jogosan félnek a pellet felhasználók, ha a fűtési szezonra ismét pelletet szeretnének vásárolni. De miért? Mindegyik érdeklődőm elmondja, akinek rossz tapasztalata volt már gyenge minőségű pellettel. Lenetebb kifejtem és megmondom Önnek mi a probléma. Most lépjünk vissza párat és nézzük meg mi a pellet. A pellet fa fűrészporból, vagy fa forgácsból -nagy nyomáson préselt- 4mm, 6mm, 8mm, 10mm átmérőjű 10mm - 50mm hosszúságú préselt fa henger. Préselés során nem adnak hozzá ragasztóanyagot, a nagy nyomás hatására különböző anyagok válnak ki a fából és összeragadnak az apró fa porszemek, ezért képes egy pellet szem egyben maradni. A pelletet azért gyártják, hogy a már ismert pellet égőfejek és pellet kazánokat automatizálhassuk, így elérjük a folyamatos, egyenletes, kívánt hőmérsékletet a házunkban. A pellet alapanyaga lehet mezőgazdasági jellegű (például napraforgó), vagy fa eredetű, (faforgács, fűrészpor). Általában a következő fafajokat használják pellet gyártáshoz: fenyő, bükk, tölgy. A tölgyfából és bükkfából készült pelletet nevezik keményfa pelletnek. A pellet fűtőértéke kiváló, ezért elterjedt ez a tüzelőanyag. A fűtőérték függ az apanyag fajtájától. Ez a tüzelőanyag automatizáltan adagolható, ezért pellet adagoló csigával 24 órában működtethető a pellet kályha, vagy pellet kazán, így a melegvíz folyamatosan előállítható.
Miért vegyünk pelletet, miért jobb a pellet a vezetékes gáznál?
A pellet fűtés előnyei:
- nincs gázszolgáltató
- nincs elköteleződés a gázszolgáltató irányába
- tetemes költségeket lehet sprórolni, ha nincs gázkazán, gondolok itt a javítási költségekre
- nincs rendelkezésre állási díj
- előre kalkulálható vásárlási mennyiség (2kg fa pellet = kb. 1m3 gáz )
- a pellet energiaforrásként semleges, mert a fa növése során megkötött széndioxid egyenlő a pellet elégetésekor kibocsátott széndioxiddal, ezért nem növeli az üvegházhatást.
- kedvező pellet árak Ft / kg - Ft / kg
- Ön nincs kiszolgáltatva a politikai érdekeknek
A pellet vásárlásakor érdemes figyelembe venni a pellet minősítését. A komolyabb pelletgyárak termékük minőségének ellenőrzése céljából gyakran felkérnek egy külsős vállalatot. Ezeket a méréseket, minősítéseket komoly laboratóriumi körülmények között készítik, ezért hitelesek. Megmérik például a mintapellet égési hőmérsékletét, és a pelletben lévő egyéb anyagok mennyiségét. A vizsgálatok után tanúsítványt állítanak ki a pelletről.
Pellet kínálat megtekintéséhez kattintson ide.
Milyen pelletet válasszunk? Olcsó pelletet, vagy drágábbat?
Ha Ön nem kér további információt a pellet gyártásról és a pellet fajtákról, akkor itt megtekintheti a pellet árakat.
A megfelelő pellet tüzelés kiválasztásához érdemes először saját házunk táján körülnézni, vagyis nézzük meg milyen kazánunk, égőfejünk van. Érdemes elővenni a gépkönyvet és átolvasni, hogy a berendezés gyártója milyen minőségű pelletet javasol.
A pelletek lehetséges hibái, és a pellet fűtés hátránya:
- sok a hamu elégetés után
- sok salak gyűlik össze és megállítja, lefolytja az égést
- nem kellően tömörített, nem elég kemény a pellet préselése, ezért rövid ideig izzik, hamar szétesik
(gondolkozzon el, egy hasábfa meddig izzik?)
- poros pellet (a felhordó csigát elakasztja, szét kell szedni és takarítani kell, rosszabb esetben a por miatt elakad a csiga és elnyírja ahajtómotor és csiga illesztésénél a csapszeget és műszaki probléma lesz)
A fent felsorolt hibák bosszúságot, kényelmetlenséget okoznak. Emiatt sokszor az olcsóbb pellet valójában a drágább. Ez általában a pellet fűtés hátránya. A pellet készítők a gyártás elindításakor általában technológiát tekintve addig jutnak, hogy a fűrészport vagy forgácsot megvásárolva pelletet tudjanak készíteni. A kisebb pellet gyártók ilyen technológiával rendelkeznek.
Íme néhány adat az általam forgalmazott pelletről:
- kicsi hamutartalom
- nincs salak ENplus A1, vagy kevés salak ENplus A2
- keményre tömörített mindkét minőség, ez onnan látható, hogy a pellet felülete fénylik és a pellet szemek végei homorúan töröttek.
Ha Ön jó minőséget vásárol akkor, és hasonló gondolkodású felhasználókat keres meg és érdeklődik a tapasztalatokról, akkor azt fogja hallani, hogy örülnek a pellet fűtéssel kapcsoaltban és pozitív tapasztalatokat fognak Önnel megosztani. Amennyiben rossz tapaszalatot hall, érdemes megkérdeznie, hogy milyen minőségű és árkategóriás pelletet használt, amikor nem volt megelégedve a pellet fűtéssel. Ez a kérdés sokmindent elárul. Egyébként teljesen megértem Önt mint felhasználót, hiszen szeretné ha olcsóbb lenne a fűtési szezon, de vanna sajnos határok és minőségi követelmények a folyamatos működés
Néhány gondolat a pellet gyártásáról, a pellet alapanyagól, az alapanyag elkészítéséről.
A gyengébb pelletet, például az ENplus A2 minőséget, vagy ehhez hasonló minőségű pelletet a következő képpen készítik:
A pelletgyártó cégek megvásárolnak fűrészüzemekből, bútorgyárakból fűrészport, forgácsot. Ennek a következő a hátránya:
-a fűrészüzemből vásárolt alapanyagban nemcsak a feldolgozáskor keletkező fűrészpor van benne, hanem a fa kérge is.
De miért kedvezőtlen ez? Amikor a faanyagot kitermelik, azaz kivágják a fát, akkor az elborul a földre, gépekkel elkezdik a földön húzni, majd felrakodják a teherautóra. Kidöntéskor a fa kérgébe beleragad a sár, a kosz, a kavics, a homok és egyéb szennyeződések. Ezt követőn a farönk bekerül a fűrészüzembe, ahol vágáskor a fűrészpor közé bekerül a kéreg és ezzel együtt a nem kívánt kosz, szemét, homok. Ezt követően a fűrészporral együtt a szemetet is belepréselik a pellet szemekbe. Ez okozza azt a problémát, hogy a gyengébb minőségű pellet elégetésekor salak keletkezik, ami összeáll. Emiatt kell sűrűbben takarítani a pellet kazánt, pellet kandallót.
Akkor jogosan felmerül a kérdés, hogyan készül a jó minőségű pellet?
ENplus A1 minőségű pelletet, azaz a jó minőséget a következő módon álítják elő: a pelletüzem megvásárolja a tűzifa rönköt. Ezt követően a gyárban leszedik a farönkről a kérget, ezzel együtt a fa kérgébe beleragadt szennyezőanyagokat, így nem keletkezik salak az égetéskor.
Ezt követően a tiszta fából elkészítik a pelletet. Ez lesz az ENplus A1 minőség.
Pellet szabványok:
pellet Din Plus
pellet ENPlus A1
pellet ENPlus A2
ENplus A1 minőségű pellet:
Ajánlott kicsi kandallókba, kazánokba 6-15kw teljesítményig. Hamutartalom 0,7% alatti, nagyon kevés, szinte elenyésző.
Kosz-, kéreg-, por- és salakmentes anyag, keményre préselt! Garantált folyamatos működés!
Színeltérés: ezzel nincs baj, hiszen a tiszta kéreg mentes faanyagok színei eltérnek egymástól. Más a színe a lucfenyőnek, a borovi fenyőnek a tölgynek és a bükknek. Ne tévesze meg Önt, a lényeg hogy a pellet szemek homogének legyenek, nem legyen bennük sötétbarna folt, mert az a kéreg. Tekintse meg az ENplus A2 pelletet, itt lentebb, és hasonlítsa össze a színeket.
A1 minőségű pellet ide kattintva megtekinthető.
ENplus A2 minőségű pellet:
Ajánlott nagyobb kazánokba 20-25kw-tól, pellet égőfejekbe 20-25kw-tól, ipari kazánokba. 1% alatti hamutartalommal, keményre préselve, pormentes. Hamutól, salaktól időnként tisztítani kell a berendezést. ( ez történhet 2-3 naponta, vagy hetente )
Pellet din plus minőség:
Annyiban különbözik az ENplus A1 minőségű pellettől, hogy a hamu tartalma nem lehet 0,5%-nál nagyobb, illetve minden más összetevő értéke jobb néhány tized százalékkal. Némi különbség, érdemes lehet ezt is kipróbálni, mielőtt meghozza végső döntését, melyik pellettel fűti végig a téli fűtési szezont.
Kattintson ide a pellet kínálat megtekintéséhez!